Один із головних принципів автоматизації – один раз зробити, багато разів використати. Тому у разі, коли хтось вже зробив певну частину роботи, коли ця частина може бути адаптована для подальшого використання, коли ця робота може зменшити об’єми подальшої роботи, треба обов’язково цю виконану роботу використовувати повторно.
Бібліотеки отримують періодичні видання (так, гіркі зітхання через значне зменшення комплектування та підписки я поділяю, але не вони головні у ціьому пості) і розписують їх зміст у своїх автоматизованих системах. А тепер давайте поглянемо на ту роботу, яку роблять спеціалісти в бібілотеці:
- Переглядають зміст.
- Створюють новий бібліографічний запис для статті.
- Вносять в запис відомості про авторів, назву, джерело, анотацію (я дуже хочу вірити, що анотація вноситься, тому що це дуже важливо для читачів), ключові слова.
- Вносять предметні, географічні, хронологічні рубрики, систематичні індекси і таке інше.
І тут треба розуміти, що пункти 2 і 3 можна викреслити із роботи бібліотекаря, якщо взяти вже готові данні, внесені редактором періодичного видання. Саме про це і буде мова у цьому топіку.
Значна кількість періодичних видань в Україні публікується за допомогою системи Open Journal System. Ця система дозволяє видавцю автоматизувати усі операції, пов’язані із роботою над періодичним виданням: роботу з авторами, перевірку рукописів, рецензування, редактури, підготовку до публікаці та публікацію випусків. Але для нас головне не це: під час своєї роботи редактори періодичних видань вносять у систему OJS потрібні бібліотеці дані. Залишається якось подружити автоматизовану систему видавців із автоматизованою системою бібліотекарів, тим самим збільшивши охоплення читачів для періодичного видання та зменшивши навантаження на співробітників бібліотеки.
Один з варіантів вирішення цієї задачі – використання плагіну, який дозволяє експортувати записи у комунікативних форматах. Тоді послідовність дій бібілотекаря при роботі із періодичним виданням буде наступна:
- При отриманні нового примірника періодичного видання виконати реєстарцію у своїй системі автоматизації.
- Перейти на сайт видавця цього періодичного видання та обрати у архіві потрібний номер
- На сторінці номеру обрати тип комунікативного формату чи типу файлу вивантаження і натиснути кнопку “Вивантажити статті”
- Перейти в систему автоматизації бібліотеки і виконати завантаження файлу з сайту періодичного видання
- Перейти до завантажених записів і виконати їм додаткову обробку (додати рубрики, індекси, додаткові данні)
Нижче буде наводитися перелік періодичних видань, які мають плагін для запозичення.
Перелік журналі, записи з яких можна запозичувати у комунікативних форматах.
Рекомендації щодо запозичення для різних систем:
Запозичення записів для САБ ІРБІС64
Запозичення записів для ILS Koha
Запозичення записів для MarcSQL
Запозичення записів для САБ УФД Бібліотека
Періодичні видання Державного біотехнологічного університету
Науковий журнал «Інженерія природокористування»
Періодичні видання Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя
Література та культура Полісся